Każdy opiekun psa lub kota uwielbia wszystko, co jest związane z jego pupilem: od mokrego nosa aż po koniuszek ogona. Czasami jednak w domu zdarzają się wypadki, takie jak koci lub psi mocz na kanapie czy dywanie. Zwłaszcza będąc opiekunem szczeniaka lub kociaka, warto znać sposoby na skuteczne usunięcie i neutralizację zapachu, który nierzadko ciężko wywabić.
W tym artykule obalamy mity dotyczące domowych sposobów na walkę z nieprzyjemnymi zapachami oraz podpowiadamy jak sprawić, by dom z psem i kotem pachniał czystością, a nie zwierzakiem.
Jak usunąć zapach moczu domowymi sposobami – obalamy mity
Jeśli jesteś opiekunem psiego lub kociego podrostka – wiesz, jak uciążliwe może być neutralizowanie plam i zapachu moczu po Twoim pupilu. Z pewnością testowałeś już niejedno rozwiązanie, a podpowiadane domowe sposoby nie zawsze przynosiły oczekiwany efekt. Z jakimi radami możesz się spotkać i dlaczego warto zainwestować w profesjonalne neutralizatory zapachów?
- Stosowanie silnych detergentów do czyszczenia toalet lub wybielaczy – tego typu produkty zawierają substancje, które mogą być toksyczne dla Twojego zwierzaka, a także pozostałych domowników. Zdecydowanie nie stosuj ich do neutralizacji zapachu moczu z domowych powierzchni.
- Przemywanie wodą z octem – jest to połączenie naturalne, które nie powinno zaszkodzić zwierzęciu, natomiast usuwanie zapachu tą metodą jest mozolne i uciążliwe. Specyficzny zapach octu może utrzymywać się w pomieszczeniu od kilku godzin do około dwóch dni, co niekoniecznie będzie przyjemne dla Ciebie i domowników. Dodatkowo, nie ma 100% pewności, że zapach moczu zostanie całkowicie zneutralizowany.
- Stosowanie sody oczyszczonej – by skutecznie zadziałała na nieprzyjemne plamy, należy posypać nią zabrudzone miejsce lub przyrządzić papkę rozcieńczoną wodą i pozostawić na kilka godzin w miejscu zanieczyszczonym moczem (w przypadku silnych zabrudzeń – na całą noc). Pamiętaj, że soda spożyta w większych ilościach przez Twojego ciekawskiego malucha, może być dla niego toksyczna.
- Spray na cieczkę do neutralizacji zapachu z sierści – możesz spotkać się z radą, aby nieprzyjemny zapach sierści psa (np. po wytarzaniu się psa w nieczystościach) usunąć sprayem dla suczek w cieczce. Spraye tego typu maskują zapachy na kilka godzin, nie mają jednak właściwości trwale neutralizujących. Dodatkowo, zapach którym pies próbował się „zamaskować” jest na tyle silny, że tego typu produkt może być nieskuteczny.
Neutralizatory psich i kocich zapachów – czym kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu?
Na rynku znajdziesz szeroką ofertę preparatów neutralizujących zapachy pozostawione przez zwierzęta, warto jednak znać różnice między poszczególnymi produktami, aby dobrać taki, który najlepiej poradzi sobie z Twoim problemem.
Produkty te możemy zaklasyfikować do dwóch grup:
- Środki enzymatyczne – rozkładają substancje pochodzenia organicznego (w tym również mocz, kał, wymiociny). Do uzyskania pełnego efektu działania enzymów potrzeba czasu – w zależności od rodzaju zanieczyszczenia, może to być od kilkunastu minut, nawet do konieczności powtórzenia czynności po upływie doby. W niektórych przypadkach, aby zwiększyć skuteczność działania, zaleca się przykrycie zabrudzonego miejsca folią, która zaktywuje działanie preparatu. Neutralizatory zawierające enzymy nie powinny być stosowane w wysokich temperaturach oraz razem z domowymi środkami czystości, nie wskazane jest także stosowanie ich bezpośrednio na zwierzę.
- Neutralizatory nieenzymatyczne – są to formuły trwale wiążące cząstki nieprzyjemnego zapachu na zanieczyszczonych powierzchniach. Efekt ich działania jest szybki, prowadzi do całkowitej neutralizacji, nie maskuje zapachu. Neutralizatory nieenzymatyczne wysokiej jakości mogą być stosowane w wysokiej temperaturze i jednocześnie z domowymi środkami czystości (płyny do podłóg, proszki do prania). Tego typu neutralizator będziesz mógł użyć także bezpośrednio na zwierzę, ponieważ jest w pełni bezpieczny i nietoksyczny.
Jeśli już wybrałeś neutralizator, który najlepiej odświeży Twój dom, pamiętaj o kilku wskazówkach, które pomogą Ci utrzymać czystość będąc opiekunem zwierzaka:
- Regularnie czyść posłanie i kocyki, na których śpi Twój pupil. Możesz wyprać je w płynie z dodatkiem koncentratu neutralizującego do prania.
- Po spacerze wycieraj psie łapki. Regularnie myj podłogi płynem z dodatkiem koncentratu neutralizującego do podłóg.
- Jeśli Twojemu zwierzakowi zdarza się załatwianie swoich potrzeb w niepożądanych miejscach, użyj neutralizatora, którym będziesz mógł spryskać zanieczyszczoną powierzchnię – dywan, pościel, podłogę lub sofę.
- Zamiast odświeżaczy powietrza wybierz neutralizator. Neutralizatory zapachów odzwierzęcych pomagają pozbyć się uporczywej woni, a nie tylko ją ukryć. Dzięki nim w domu pachnie świeżością, a produkt jest bezpieczny dla otoczenia.
Cechy idealnego neutralizatora:
- Skuteczny – nie maskuje zapachu, lecz trwale go neutralizuje i działa natychmiast.
- Wygodny – wystarczy popsikać zanieczyszczone miejsce lub zwierzaka.
- Możliwość aplikacji na zwierzę – jeśli Twój pupil ubrudził się, czuć od niego zapach moczu lub wytarzał w nieczystościach, zastosuj miejscowo neutralizator, który dzięki nietoksycznej formule będzie całkowicie bezpieczny dla Twojego zwierzaka.
- Bezwzględnie bezpieczny – dla zwierząt, ludzi i domu.
- Szerokie spektrum zastosowania – możesz go zastosować w wielu sytuacjach, a skuteczność i szybkość działania znacznie ułatwi Ci życie, np.: bezpośrednio spryskaj źródło niemiłego zapachu (również na zwierzaku), użyj jako dodatek do prania, dodaj do preparatów do mycia podłóg i dużych powierzchni, użyj jako odświeżacz powietrza.
Stosując się do powyższych rad, zminimalizujesz ryzyko załatwiania się w domu przez Twojego malucha. A nawet, jeśli przydarzy się domowy wypadek, dzięki pomocy skutecznego neutralizatora będziesz w stanie szybko usunąć nieprzyjemny zapach i zadbać o czystość w domu.