Biegunka u psa to dolegliwość, która może być uciążliwa zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna. Kiedy warto zasięgnąć porady specjalisty, jak poradzić sobie z tym problemem i jak można pomóc psu w domowych warunkach? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Biegunka u psa – skąd się bierze?
Zacznijmy od tego, skąd bierze się występowanie rozwolnienia u psa. Powodem biegunki jest zbyt duża ilość wody w stolcu, spowodowana nadmiernym wydzielaniem płynów przez jelito grube, a jej przebieg może mieć charakter ostry lub przewlekły. Termin ostra biegunka dotyczy nagłego rozwolnienia, które jednak szybko mija – trwa krócej niż dwa tygodnie. Bardzo często zanika samoistnie i nie wymaga konsultacji medycznej.
Przyczynami ostrej biegunki mogą być:
- zatrucie pokarmowe – pies spożył zepsute lub nieodpowiednie jedzenie,
- zbyt szybka zmiana karmy,
- stres,
- zakażenia wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze,
- zatrucie toksynami.
Jak pomóc psu w przypadku ostrej biegunki? Przede wszystkim należy zapewnić mu dostęp do świeżej wody. Poza tym należy stosować dietę lekkostrawną, a jeśli objawy nie ustaną po 48 godzinach, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Biegunka o charakterze chronicznym, czyli trwająca dłużej niż dwa tygodnie, może być związana z poważniejszymi dolegliwościami.Częstą przyczyną nieżytu są:
- infekcje lub stany zapalne układu pokarmowego
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroby wątroby czy trzustki,
- zakażenie pasożytami,
- choroby autoimmunologiczne atakujące układ pokarmowy.
Biegunka przewlekła może prowadzić do utraty apetytu oraz masy ciała. Chore zwierzę będzie ospałe i letargiczne. By zapobiec poważniejszym następstwom, należy bezzwłocznie podjąć adekwatne leczenie.
Objawy rozwolnienia u psa
Biegunce u psa mogą towarzyszyć różne objawy. Najczęstszym jest oczywiście luźny lub wodnisty, oddawany w nadmiarze kał.
Poza tym zwierzakowi mogą dokuczać też wzdęcia, gazy i inne dolegliwości ze strony układu jelitowego m.in.:
- bóle brzucha,
- ospałość,
- utrata apetytu,
- spadek masy ciała,
- bardzo groźne dla zwierzęcia odwodnienie,
- a także widoczny wysiłek przy defekacji, pomimo oddawania rzadkich stolców.
Wszystkie symptomy są niepokojące, ale szczególną uwagę opiekuna psa powinna zwrócić obecność krwi, nadmiaru śluzu oraz kawałków pasożytów w stolcu. Alarmujący powinien być też kał w czarnym, smolistym kolorze. Takie zabarwienie odchodów może oznaczać krwawienie z górnego przewodu pokarmowego.
Jakie są najczęstsze powody wystąpienia biegunki u psa?
Do najczęstszych przyczyn występowania rozwolnienia u psa należą:
Zmiana diety
Jednym z częstych powodów biegunki jest zmiana karmy. Jeśli karma została wprowadzona zbyt szybko, układ trawienny psa może nie nadążyć z adaptacją. Ponadto, biegunka może być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Aby uniknąć problemów, zmieniaj dietę stopniowo, przez co najmniej tydzień, obserwując reakcje zwierzęcia.
Zatrucie pokarmowe
Psy często zjadają na spacerach rzeczy, których nie powinny, co może prowadzić do zatrucia pokarmowego objawiającego się biegunką, wymiotami, bólem brzucha, a czasem gorączką i drgawkami. W takim przypadku warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii i nie karmić psa do czasu wizyty, dbając jednocześnie o odpowiednie nawodnienie.
Infekcje wirusowe
Biegunka może być również wynikiem infekcji wirusowej, takiej jak parwowiroza, koronawiroza czy rotawirus. Te choroby są szczególnie groźne, zwłaszcza u szczeniąt. Jeśli biegunce towarzyszą gorączka, wymioty, apatia i brak apetytu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.
Infekcje bakteryjne
Bakterie takie jak Salmonella, E. coli czy Campylobacter mogą również powodować biegunkę u psa. Objawy są często podobne do tych przy zatruciu pokarmowym, dlatego warto zwrócić uwagę na towarzyszące symptomy, jak wymioty, gorączka czy obecność krwi w kale.
Choroby układu pokarmowego
Bardzo często biegunka może być objawem problemów z przewodem pokarmowym. Typowe choroby układu pokarmowego u psów to:
- zapalenie żołądka,
- zapalenie trzustki,
- choroba zapalna jelit,
- nowotwory układu pokarmowego.
Oczywiście, podobnie jak w pozostałych przypadkach, nie sposób samodzielnie postawić diagnozy. Dlatego jeśli pies ma biegunkę, której towarzyszą inne, niepokojące objawy, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem weterynarii
Pasożyty
Pasożyty, takie jak glisty, tasiemce czy tęgoryjce, również mogą być przyczyną biegunki. Dodatkowe objawy to m.in. ospałość, matowienie sierści, wymioty, wzdęcia oraz swędzenie w okolicach odbytu. Warto pamiętać o regularnym odrobaczaniu pupila, a także o profilaktycznym badaniu kału przynajmniej raz w roku.
Domowe sposoby na biegunkę – jak pomóc pupilowi?
Jeśli biegunce nie towarzyszą żadne niepokojące objawy, możesz pomóc swojemu zwierzakowi, wykorzystując kilka domowych metod:
- Głodówka: Krótka głodówka (12-24 godziny) pozwala żołądkowi uspokoić się.
- Odpowiednia dieta: Lekkostrawne jedzenie, takie jak gotowane ziemniaki, twaróg, jajka, jogurt, ryż czy kurczak, może pomóc w złagodzeniu objawów.
- Nawodnienie: Upewnij się, że pies ma stały dostęp do wody. Możesz dodać do niej bulion bez przypraw, aby zwiększyć wartość odżywczą i dostarczyć elektrolity.
- Suplementy: W codziennej trosce o zdrowie naszych pupili, naturalne i bezpieczne rozwiązania odgrywają kluczową rolę. Właściwa suplementacja może znacząco wspomóc regenerację organizmu, szczególnie w sytuacjach takich jak biegunka czy problemy z mikroflorą jelitową. Warto zwrócić uwagę na preparaty, które nie tylko szybko zagęszczają kał, ale również wspierają równowagę bakteryjną w jelitach. Przykładowym produktem, który możesz podać psu lub kotu zmagającemu się z biegunką jest DiarVet od VET EXPERT – marki numer 1 polecanej przez lekarzy weterynarii w Polsce. To kompleksowe rozwiązanie dla kotów i psów małych ras, które w jednej kapsułce łączy wszystkie kluczowe składniki, aby zapewnić Twojemu pupilowi wsparcie na najwyższym poziomie. Preparat cechuje nie tylko skuteczność, ale także wygoda – wystarczy jedna kapsułka dziennie, aby zadbać o zdrowie pupila. Opakowanie zawierające 6 kapsułek idealnie uzupełnia standardowy czasu leczenia, wynoszący około 3 dni. Dzięki unikatowej kapsułce TWIST OFF, możesz podać suplement w formie smaczka, wycisnąć go na łapkę lub dodać do karmy – tak, aby suplementacja była maksymalnie komfortowa zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila.
Kiedy udać się z psem do lekarza?
Jeśli biegunka trwa dłużej niż dwa dni, towarzyszą jej wymioty, brak apetytu, apatia, lub inne niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Lekarz przeprowadzi diagnostykę i przepisze odpowiednie leki, takie jak antybiotyki, probiotyki czy środki przeciwbiegunkowe.
W większości przypadków biegunka u psa ma łagodny, krótkotrwały przebieg, a jej przyczyny to najczęściej zmiany w diecie lub zjedzenie czegoś nieświeżego lub nienadającego się do spożycia. Przy odrobinie troski, wszelkie objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni.