Choroba zwyrodnieniowa stawów ( OA – Osteoarthritis) określana popularnie jako zwyrodnienie stawów, to przewlekła choroba zapalna stawów. Jest charakterystyczna dla starszych psów oraz psów ras dużych i olbrzymich. Wiąże się z chronicznym bólem, ograniczeniem aktywności fizycznej i zmniejszeniem komfortu ich życia.
Dlaczego dbanie o stawy psa jest tak ważne?
Pies, który ma zdrowe i odżywione stawy, nie będzie miał problemów z poruszaniem się czy wstawaniem z legowiska. Zdrowe stawy mają wpływ na zachowanie i komfort Twojego zwierzaka, dlatego warto dbać o nie także profilaktycznie, nie czekając na pierwsze symptomy problemu.
Jak dbać o psie stawy aby uniknąć problemów?
Na szczególną troskę z pewnością zasługują psy, które mogą być predysponowane do występowania schorzeń w obrębie stawów.
Aby zachować zdrowe stawy pupila kluczowe są trzy elementy: właściwa regeneracja chrząstki stawowej odpowiedni stopień elastyczności stawów i ochrona przed urazami.
- Regeneracja polega na wspomaganiu produkcji kolagenu (podstawowego składnika struktur stawów i ścięgien)
- Wzmocnienie stawów to poprawa elastyczności chrząstki stawowej, co zabezpiecza ją przed uszkodzeniem
- Działanie ochronne jest możliwe dzięki wsparciu prawidłowego działania chrząstki stawowej
Kiedy będziesz mieć pewność, że zawartość substancji odżywczych jest wystarczająca dla zdrowia i ochrony stawów Twojego psa?
Pierwszym ważnym elementem dbania o psie stawy jest odpowiednio zbilansowana dieta. Zwróć uwagę na skład karmy, którą podajesz swojemu pupilowi.
Jeśli nie jesteś pewien, czy podawana karma odpowiednio uzupełnia dietę Twojego pupila lub karmisz psa dietą domową, podawaj mu profesjonalne produkty uzupełniające dietę na stawy dla psa, które będą dbać o prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu zwierzaka.
Jakie składniki powinny zwierać produkty wspierające stawy Twojego zwierzaka?
- Chondroityna i siarczan glukozaminy – wspomagają odbudowę chrząstki stawowej
- Kwas hialuronowy – ułatwia przenikanie substancji odżywczych do tkanek stawu; wspiera działanie chondroityny i siarczanu glukozaminy, poprawia elastyczność stawów
- Mangan , witamina C – wspomagają produkcję kolagenu- podstawowego elementu struktur stawów i ścięgien
- Wyciąg z awokado i soi – wspomaga ograniczanie wczesnych zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej
- Wyciąg z Harpagophytum procumbens (czarci pazur) – ogranicza bolesność stawów
Pamiętaj także, że duże znaczenie dla zdrowych stawów Twojego psa ma utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Psy z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na problemy z poruszaniem się, którego przyczyną jest zbyt duże obciążenie układu kostno-szkieletowego oraz niewystarczająca dawka ruchu. Dlatego ważnym składnikiem preparatów wspierających stawy jest L-karnityna, która wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała zwierzaków.
Preparaty, które zawierają powyższe składniki to np. produkty z linii ArthroVet marki Vet Expert.
Czy zwierzęta potrzebują ruchu? Oczywiście, że tak. Jednak poziom aktywności fizycznej musi być dostosowany do wieku i stanu zdrowia pupila. Ogranicz intensywną aktywność psu w okresie wzrostu. W jego przypadku niewskazane są np. gwałtowne wyskoki, które mogą negatywnie wpłynąć na układ kostno-szkieletowy, zanim szczenię zakończy rozwój. Również w przypadku psów starszych, ruch powinien być utrzymany na umiarkowanym poziomie, bez gwałtownych przeciążeń stawów.
W przypadku psów, u których ryzyko chorób stawów jest podwyższone, stosuj profilaktykę ochrony stawów, uzupełniając dietę zwierzęcia o substancje takie jak np. glukozamina i chondroityna oraz szereg innych.
Co jeśli problem ze stawami już się pojawił?
Jeśli jednak zauważysz u swojego zwierzaka niepokojące objawy, wskazujące na problemy z układem ruchu, niezbędna będzie wizyta kontrolna u lekarza weterynarii. Na podstawie zebranego wywiadu i badania, lekarz będzie w stanie określić przyczynę dyskomfortu odczuwanego przez pupila i zalecić odpowiednie działanie. Będzie ono inne w przypadku urazu na skutek nadmiernego wysiłku i inne, gdy u psa rozwija się choroba zwyrodnieniowa stawów.
Czym dokładnie jest zwyrodnienie stawów u psów?
Jest to choroba, w której dochodzi do ubytku chrząstki stawowej, przebudowy struktury kości oraz wystąpienia stanu zapalnego obejmującego torebkę stawową i okoliczne tkanki. Utrata chrząstki powoduje, że odsłonięte powierzchnie kości trą o siebie w trakcie ruchu, co pogłębia zmiany w obrębie stawu, powoduje silny ból i zmniejsza aktywność ruchową Twojego psa.
Jakie mogą być przyczyny zwyrodnienia stawów?
Przyczyna nie jest do końca znana, ale wśród czynników ryzyka wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów wymienia się:
- wiek (psy ras dużych > 6 roku życia, średnie i małe > 8-10 roku życia)
- predyspozycje genetyczne i rasowe (psy dużych ras, np. owczarek niemiecki)
- nadwagę i otyłość
- zbyt intensywne lub zbyt częste treningi
- przebyte urazy stawów
- inne
W jaki sposób objawia się choroba zwyrodnieniowa stawów u psa?
Jeśli zauważysz u swojego psa jeden lub kilka z poniższych objawów, które świadczą o odczuwanym bólu:
- problemy ze wstawaniem i poruszaniem się,
- kulawizna,
- wylizywanie łap, szczególnie w miejscach objętych stanem zapalnym,
- nadwrażliwość na dotyk i drażliwość,
- obniżony apetyt i apatia,
skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Zwyrodnienie stawów u psa – leczenie
Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba przewlekła i postępująca, w której jeżeli już pojawią się zmiany – to są one nieodwracalne. Nie ma również odpowiedniego leczenia przyczynowego. Terapia opiera się na połączeniu stosowania środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych z preparatami działającymi protekcyjnie na chrząstkę stawową.
Bardzo ważne jest utrzymywanie stosunkowo niskiej masy ciała psa oraz regularny, lecz o umiarkowanym stopniu nasilenia ruch. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie diety z rehabilitacją oraz włączenie suplementacji o działaniu wspierającym prawidłowe funkcjonowanie chrząstki stawowej.
Tutaj podobnie jak w przypadku profilaktyki, istotne są trzy elementy: regeneracja, elastyczność, ochrona. Dodatkowym czynnikiem, który zostaje wprowadzony w przypadku zwyrodnienia stawów, jest działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Preparat, który najlepiej będzie wspierać stawy Twojego psa to taki, który posiada działanie regeneracyjne – czyli wspomaga produkcję kolagenu, który jest głównym składnikiem struktur stawów i ścięgien.
Istotne jest także wzmocnienie stawów – poprawa elastyczności chrząstki stawowej, co zabezpieczy ją przed uszkodzeniem. Dodatkowe działanie ograniczające wczesne zmiany zwyrodnieniowe oraz bolesność stawów zdecydowanie poprawi komfort poruszania się zwierzęcia.
Taka wielopłaszczyznowa terapia pozwala zazwyczaj ograniczyć ilość podawanych leków przeciwbólowych, spowolnić postęp choroby i zdecydowanie poprawić komfort życia psa.
Najlepszy suplement na stawy
Wybierając najlepszy preparat na stawy, zwróć uwagę na jego skład. Wybierz produkt, który posiada substancje działające regeneracyjnie, ochronnie i wzmacniająco na chrząstkę stawową.
Cechy idealnego preparatu na stawy dla Twojego pupila:
- Dobre produkty na stawy dla psa zawierają składniki o potwierdzonym naukowo działaniu, skomponowane w taki sposób, aby razem dawały najlepszy efekt – zwracaj uwagę na kompleksowy skład, najlepiej wspierający funkcje stawów (zapewniające regenerację, elastyczność, ochronę)
- Wybieraj preparaty, co do których masz pewność, że zostały opracowane przez specjalistów, którzy mają wiedzę i doświadczenie w żywieniu zwierząt – to gwarancja ich jakości i skuteczności
- To ważne, aby preparat był łatwy w podaniu i smakowity – wybierając taki, będziesz miał pewność, że Twój zwierzak przyjmie go z przyjemnością
- Cieszy się zaufaniem lekarzy weterynarii i jest przez nich chętnie rekomendowany
Przykładem takiego preparatu są produkty ArthroVet marki Vet Expert.
Zapytaj swojego lekarza weterynarii o produkt najlepiej wspierający stawy Twojego zwierzaka.
Choroba zwyrodnieniowa stawów i nietolerancja pokarmowa jednocześnie?
Wprowadzenie dietoterapii u psa z chorobą zwyrodnieniową stawów przy współistniejącej nietolerancji składników odżywczych może być sporym wyzwaniem. Dieta powinna opierać się na pojedynczym źródle białka zwierzęcego, by zminimalizować ryzyko niepożądanej reakcji na pokarm.
- Podawaj dietę Vet Expert Mobility Elimination według wskazań lekarza weterynarii
- Stosuj suplementy diety wspierające prawidłowe funkcjonowanie stawów
- Wyłącz z diety psa dodatki i przekąski, które mogą być niewskazane w przypadku nietolerancji pokarmowej
- Regularnie kontroluj stan zdrowia psa i przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii
Odpowiednia dieta poprawi komfort życia Twojego psa
Pamiętaj, że w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, ważna jest suplementacja oraz dieta zawierająca substancje wspomagające metabolizm stawów.
Specjalistyczna dieta Vet Expert Mobility Elimination przeznaczona jest dla psów z chorobą zwyrodnieniową stawów, a jako dieta monoproteinowa (jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego) jest odpowiednia także dla psów ze współistniejącą nietolerancją pokarmową.
Dietę wyróżniają zawarte w recepturze składniki, takie jak: kurkuma, siarczan glukozaminy i chondroityna oraz kwas EPA (eikozapentaenowy) z oleju z łososia, które wspierają metabolizm chrząstki. To pozwala zmniejszyć ból towarzyszący chorobie, a przez to poprawić mobilność i komfort życia psa.
Innowacyjna dieta, również w przypadku nietolerancji pokarmowej
Dieta Vet Expert Mobility Elimination została stworzona z myślą o psach, u których występuje choroba zapalna stawów ze współistniejącą nietolerancją pokarmową.
Dietę wyróżnia monoproteinowa i bezglutenowa receptura, co oznacza, że wyłącznym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest łosoś, a wyłącznym źródłem węglowodanów jest brązowy i biały ryż.
Mobility Elimination cechuje kontrolowany poziom białka i tłuszczu pozwalający na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Zmiany, które zaszły w chorych stawach są niemożliwe do cofnięcia, natomiast odpowiednio dobrana dieta, suplementacja i rehabilitacja mogą znacznie poprawić jakość życia psa i uchronić Twojego psa przed bólem.