W Polsce żyje aż 19 gatunków kleszczy, w tym 6 atakujących psy i koty. Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią i przenoszą wiele groźnych chorób – niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt. Choroby te nazywane są chorobami odkleszczowymi.
Kleszcze posiadają 3 stadia rozwojowe: larwę, nimfę i postać dorosłą. Dwie pierwsze są tak małe, że trudno je zauważyć gołym okiem, nawet na nieowłosionej skórze.
Dorosłe osobniki osiągają długość do kilku centymetrów. Wszystkie 3 formy mogą przenosić groźne choroby. Dzięki specjalnym substancjom produkowanym przez kleszcze, ich ukłucia są bezbolesne.
Kleszcze występują w lasach, na łąkach, nad brzegami jezior i rzek, ale także na działkach, miejskich parkach czy na osiedlowych trawnikach. Czyhają na swoją ofiarę głównie w trawach i na krzewach do 1,5 m wysokości.
Zmniejszająca się z roku na rok populacja wróbli i innych ptaków ma wpływ na wzrost liczby kleszczy w przestrzeni miejskiej.
Choroby odkleszczowe spotykane u psów
Najbardziej niebezpiecznymi dla zwierząt chorobami odkleszczowymi są:
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- borelioza,
- riketsjozy (erlichioza i anaplazmoza),
- babeszjoza.
Babeszjoza jest najgroźniejszą chorobą odkleszczową psów w Polsce, najczęściej o błyskawicznym, nierzadko śmiertelnym przebiegu. Wywoływana jest przez pierwotniaka Babesia canis, który niszczy czerwone krwinki. Choroba występuje w całym kraju, jednak najwięcej przypadków notuje się w centralnej i wschodniej Polsce.
Borelioza, znana też jako choroba z Lyme, to najczęściej rozpoznawana choroba przenoszona przez kleszcze, niebezpieczna dla ludzi i psów. W niektórych regionach Polski wywołującymi boreliozę bakteriami Borrelia burgdorferi, może być zainfekowanych nawet 40% kleszczy. Prawdopodobieństwo zakażenia psów jest średnio sześciokrotnie wyższe niż ludzi, jednak sama choroba ma najczęściej przebieg bezobjawowy,
co może znacznie utrudniać diagnostykę.
W ostatnich latach coraz powszechniej spotyka się u psów erlichiozę i anaplazmozę. Wywołują je riketsje – wewnątrzkomórkowe bakterie atakujące białe krwinki oraz płytki krwi. Prowadzą do ostrej choroby z niespecyficznymi objawami.
Przeczytaj na blogu: Anaplazmoza u psa – przyczyny, objawy i leczenie
Nie bagatelizuj niepokojących objawów!
Jeśli zaobserwujesz u swojego psa posmutnienie, brak apetytu, gorączkę czy kulawiznę – natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii!
Twój pies nie wykazuje niepokojących objawów ale chcesz mieć pewność, że nic mu nie dolega? Wiele chorób może przebiegać bezobjawowo, dlatego tak ważne są kontrolne badania, w tym również w kierunku chorób odkleszczowych.
Poproś swojego lekarza weterynarii o wykonanie testu Vet Expert CaniV-4 przynajmniej raz w roku! Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i wdrożona terapia, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.
Zabezpieczaj swojego zwierzaka preparatami na kleszcze przez cały rok, np. BIOPRONIL SPOT-ON.